Alzheimer

 Opis choroby:

  • Alzheimer jest jedną z wielu form otępienia. Choroba charakteryzuje się:- urojeniami, halucynacjami (dotyczą one w zasadzie wszystkich zmysłów, pacjent może zarówno widzieć jakieś osoby, słyszeć je, rozpoznawać po zapachu i rozmawiać z nimi, czując ich fizyczną obecność. Fakt, że dotyczą one wszystkich zmysłów powoduje, że pacjent może demonstrować w zasadzie nieograniczoną ilość reakcji)
    – zaburzeniami i zmiennością nastrojów (na jednym biegunie występuje depresja, na drugim euforia). Niektórzy pacjenci w ciągu godziny manifestują obydwa typy zachowania, przechodząc od płaczu w stan euforii i odwrotnie
    – agresja, pojawiają się oskarżenia w stosunku do opiekuna, agresja słowna, szarpanie klamki, groźby, szturchanie, niszczenie otoczenia. Pacjent wybucha często bez powodu, nie jest to zależne od sytuacji.

    – zmiany osobowości, aż do tego stopnia, że rodzina nie poznaje zachowań członka rodziny, z wrażliwej i pogodnej osoby stają się wulgarni i złośliwi. Nie mają żadnych

    zahamowań, bywają bardzo krytyczni w stosunku do najbliższych nierzadko ich przy tym raniąc. Może się zdarzyć również na odwrót: z osoby despotycznej w przeszłości chory staje się wrażliwi i spokojny.

    – wędrowanie, pacjent odczuwa nieodpartą potrzebę zmieniania swojego miejsca zamieszkania, w skutek czego się gubi, zimą zamarza w swoim ogrodzie, wypada z okien udając się na wędrówkę lub staje się ofiarą wypadków komunikacyjnych.

    Jak postępować? Postępowanie z osobą chorą na Alzheimer jest podobne do innych chorób związanych z demencją. Pacjentowi należy okazać życzliwość oraz uzbroić się w wielkie pokłady cierpliwości. Ważne jest również zachowanie zdrowego dystansu do stanu podopiecznego, świadomość, że to nie on sam, lecz choroba przemawia i dyktuje jego postępowanie w danej chwili. Zdrowie psychiczne opiekunki jest tu bardzo ważne. W chwilach kryzysowych najlepiej (w miarę możliwości) znaleźć formę, która pozwoli opiekunce na wyciszenie i zrelaksowanie się np. poprzez spacer. W większych miastach na terenie Niemiec służą pomocą również

    placówki, do których można się zawsze zwrócić o poradę w bieżących trudnościach. Poniżej kilka adresów wraz z numerami telefonów takich placówek:

  • Alzheimer Gesellschaft München, Josephsburgstrasse 92, tel. 089-475185
  • Deutsche Alzheimer Gesellschaft Nürnberg, Wallensteinstr. 63, tel. (09 11) – 44 66 784
  • Alzheimer-Telefon (na terenie całych Niemiec): 030 / 2 59 37 95 14
  • Infolinia w Polsce 801 150 090 (pn-pt, 9.00- 17.00)