Parkinson
Opis choroby:
Przyczyny choroby Parkinsona do dziś nie są znane. Wiadomo jednak, że powstaje ona w skutek obumierania komórek mózgowych. Następstwem tego jest zmniejszenie wydzielania dopaminy- neuroprzekaźnika, który łączy komórki ośrodkowego układu nerwowego.
Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku lat. Początkowo chorzy zauważają pewne spowolnienie ruchowe i jakby niezgrabność w ruchach. Niekiedy wiążą oni te objawy ze zmianami reumatycznymi lub po prostu ze starszym wiekiem. Jednak po pewnym czasie chorzy z chorobą Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności jak wstawanie z krzesła czy z łóżka. Na tym etapie choroby pacjent z reguły zjawia się u lekarza. Nie wszystkie objawy parkinsonizmu muszą wystąpić u każdego chorego. Klasyczne objawy choroby to:
-
sztywność mięśniowa (zwiększenie napięcia mięśniowego)
-
spowolnienie ruchowe (bradykinezja)
-
drżenie spoczynkowe (u niektórych chorych)
-
trudności w rozpoczynaniu wykonywania ruchów dowolnych
U chorych pojawiają się trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych. W efekcie zmienia się ich charakter pisma które staje się coraz mniejsze i niewyraźne. Mogą się pojawić różne, inne objawy choroby takie jak :
-
specyficzny rodzaj drżenia palców i kciuka określany jako „kręcenie pigułek
-
trudności w inicjacji ruchów dowolnych
-
przodopochylenie tułowia
-
zaburzenia chodu: małe, szurające kroczki i brak balansowania kończyn górnych
-
zaburzenia równowagi – u chorych z chorobą Parkinsona często zdarzają się upadki
-
niewyraźna, cicha mowa