Zmiany w opłatach roamingowych w krajach UE!

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, które weszło w życie 15 czerwca 2017 roku zniesione zostają opłaty za roaming¹ w krajach członkowskich UE.

Oznacza to, że od wczoraj za dzwonienie, wysyłanie SMSów, a nawet korzystanie z internetu w telefonie w Niemczech operator sieci nie może naliczać wyższych stawek niż w przypadku korzystania z tych samych usług w kraju. Zatem podczas pobytu u zachodnich sąsiadów nie musimy się już martwić o wysokie rachunki za telefon.

Swobodne korzystanie z sieci komórkowej za granicą ma jednak swoje ograniczenia. Są to tak zwane „zasady uczciwego korzystania”. Operator nie może nałożyć limitu połączeń i SMSów, z których korzystamy podczas pobytu za granicą, jednakże może on wprowadzić limit na używanie internetu. Limity te są uzależnione od rodzaju umowy podpisanej z operatorem.

Zatem:

  • w przypadku kart prepaid (telefon na kartę) operator może nałożyć opłatę maksymalnie 7,70€ za Gigabajt² danych,
  • w przypadku gdy mamy nielimitowany pakiet przesyłania danych operator może nałożyć limit korzystania z internetu w ramach tego pakietu za granicą, nie mniejszy jednak niż dwukrotność miesięcznej ceny naszego abonamentu w Euro podzielonej przez 7,70€ (czyli w przypadku, gdy płacimy miesięcznie 40€ abonamentu, przysługuje nam conajmniej 2 · (40 / 7,70 ), czyli 10,3 Gigabajtów²,
  • w przypadku gdy mamy pakiet z określoną miesięczną ilością internetu w pakiecie, limit korzystania z przesyłu danych obliczacie się na podstawie ceny detalicznej posiadanego pakietu stosując podobny wzór do tego powyżej.

Ponadto istnieją ograniczenia związane z czasem korzystania z roamingu¹ po cenach krajowych. Jeśli w przeciągu 4 następujących po sobie miesięcy z sieci komórkowej korzystamy więcej za granicą niż w kraju, operator może poprosić o wyjaśnienie, na złożenie którego mamy następnie 14 dni. W przypadku gdy dalej będziemy spędzali więcej czasu za granicą operator może naliczyć dodatkowe opłaty za korzystanie z roamingu, jednak nie więcej niż:

  • 3,2 centa za 1 minutę połączenia głosowego
  • 1 cent za SMSa
  • 7,70€ za Gigabajt² danych

Nowe prawo sprawia, że opiekunkom i opiekunom wyjeżdżającym do pracy w Niemczech dużo łatwiej i taniej będzie kontaktować się z bliskimi w Polsce. Mamy nadzieję, że pozwoli to Państwu poczuć się bliżej domu podczas delegacji za granicą.

 

¹ Roaming to popularne określenie na korzystanie z telefonii komórkowej poza granicami w kraju.

² Gigabajt, to jednostka ilości danych (jest, to dość duża ilość danych jak na internet w telefonie komórkowym).